Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na velké okouny

14. 3. 2006

Lov velkých Okounů

 

Mnoho toho bylo napsáno o lovu okounů, v několika časopisech vycházelo mnoho článků, dokonce pěkně zpracovaný celoroční seriál. Nebudu je zde hodnotit, spíše bych rád přispěl svými praktickými zkušenostmi, zaměřením na velké okouny. Nejdůležitější otázky, které si musíte položit před lovem velkých okounů, stejně jako před jakýmkoli jiným lovem jsou:

- Kde, neboli na jakém revíru.

- Kam, neboli v jakém místě lokalizovat.

- Kdy, neboli v jakou denní ale i roční dobu.

- Jak, neboli jakým způsobem a jakými metodami.

- Čím, neboli jaké nástrahy.

 

1. Výběr vhodné lokality.

Vhodné lokality jsou velké údolní nádrže – především Orlík a Slapy, s těmi mam skvělé zkušenosti, pokud narazíte na správné místo ve správnou dobu, nebudete litovat. Nezapomínejme ale ani na menší lokality, jako je třeba Svárov, Hřebeč a podobné, moje rada je: pokud se doslechnete, že byl někde chycen okoun 35+, není tam sám. To mi věřte. Další zajímavou lokalitou je podjezí velkých řek, výborně se tak chytá na Berounce.

 

2. Lokalizování okounů

Nejdříve si musíme uvědomit odlišnost lovu malých a velkých okounů. Začněme u údolních nádrží. Malých nachytáme spousty na jednom místě, hejna jsou větší. V těchto místech většinou nenarazíte na velké kusy. Menší okouni se zdržují u překážek velmi blízko břehu a v mělké vodě. Pro velké okouny jsou typická hluboká místa, která sousedí s mělčinou (kosy), pokud se v nich nachází ještě nějaká překážka, pak je to tutové místo a záleží jen na štěstí, jestli je právě obsazeno okouny nebo candáty. Kupodivu nevadí, jsou li tato místa blízko u břehu, což nám dává příležitost při lovu přívlačí. Další dobrá místa jsou výraznější překážky v hlubších partiích, vyústění zátok (jedno z nejlepších míst, pokud není obsazené sumci) a můj tajný tip jsou stromy padlé do vody. 90% větších okounů mi zabralo ve vzdálenosti od 5 do 10m od břehu. To si zapamatujte až budete nahazovat doprostřed přehrady.

Na menších rybničních revírech je lokalizace o poznání těžší, ale zase není problém prolovovat více partií najednou. Hledejte místa v nejhlubších partiích s pevným, pokud možno nezabahněným dnem, místa kde větve stromů padají přímo do vody a místa kde se často vázne – tam je překážka a tam jsou i okouni. Zdaleka nejlepší lov v těchto revírech je po rozbujení vodní vegetace, lovte v co největší blízkosti těchto porostů, velcí okouni čekají zamotaní v této vegetaci a vyrážejí když kolem proplouvá případná kořist. Hledejte tedy vodní vegetaci v blízkosti hloubky.

V podjezí větších řek hledejte okouny na místech, kde vývrat pod jezem přechází v klidnější, ale hlubší partie. Jsou to nejlepší místa hned z kraje sezóny.

 

3. Roční a denní doba

Otázka kdy je nejvhodnější doba na lov velkých okounů je diskutabilní, všeobecně panuje přesvědčení, že je to podzim, s tím však nemohu souhlasit, moje zkušenosti ukazují, že zdaleka nejlepší období je začátek léta až do srpna, tedy doba považovaná často za jalovou. Samozřejmě se tomu musí přizpůsobit i denní doba lovu, tj. lovíme ráno hned od rozednění (pokud nám to řád umožňuje) a pak zase od začátku soumraku. Jsou to relativně krátké úseky, kdy však aktivita dravých ryb dosahuje maxima. Takovéto časové úseky jsou dobře ohraničeny aktivitou ryb, tudíž se stačí k vodě vypravit na hodinku po práci, což také není k zahození a přijdete akorát v tu nejlepší dobu.

Na podzim je výhoda v možnosti lovu prakticky po celý den, potravy není takový nadbytek jako v létě ale znamená to, že aktivita není tak ostře ohraničená.

 

4. Metody lovu

Rybička ať už živá či mrtvá je jistě skvělá nástraha, ale z etických důvodu a také proto, že je zákonem lov na živou rybičku od roku 1993 zakázán (čtěte zde), nebudu tento způsob lovu popisovat, ostatně, nevidím žádné umění v propíchnutí rybky, nahození a čekání na záběr. Nehledě na to, že při lovu okounů, ať už malých či velkých je přívlač neporovnatelně účinnější.

Metoda č. 1 – Plavaná

Pro lov okounů je plavaná naprosto ideální, kombinace jemného vlasce, menšího anglického splávku, delšího prutu a pořádného klubka žížal na háčku.Dovolí nám prolovovat rozsáhlá území a různé hloubky, není problém lovit 20m od břehu v 10 metrové hloubce. Jak by měla vypadat taková montáž ukazuje připojený obrázek Obrazek Za nástrahu použijeme 3-5 rousnic a nebo 10-15 hnojáčků. Musí to být pořádné klubko, které se čile vrtí. Pamatujte především, že se zasekává při každém náznaku záběru, ale ne švihem, ale jen tahem, jinak budete muset pokaždé měnit žížaly.

Lov vypadá následovně – na háček připevníme větší brok a nahodíme, postupně upravujeme horní zarážku Obrazek až zjistíme tu správnou hloubku. Poté ubereme asi 5 cm. Tím dosáhneme toho, že se nám nástraha pohybuje přímo nade dnem. Sundáme brok, napíchneme žížaly a nahodíme, počkáme tak půl minuty a poté začneme s nástrahou pracovat (pokud se již nedostavil záběr). Práce s nástrahou spočívá v práci s prutem, nikoli navijákem. Obrazek Špičku prutu skloníme k vodě a zatáhneme přibližně o jeden metr, ne prudce, pohyb musí být vláčný, ale zase ne pomalý. Cílem je nejen posunout nástrahu blíže ke břehu, ale především využít možností volného propojení vlasce se splávkem a umožnit nástraze vertikální pohyb. ObrazekTímto způsobem nástraha pod vodou pluje pomalu vzhůru a následně pomalu klesá, Obrazek navíc s mírným pohybem směrem ke břehu, což nám umožňuje prolovit rozsáhlá území. Obrazek Velice úspěšný je tento lov za čisté vody v údolních nádržích.

Metoda č. 2 – Přívlač

Je dle mého jednoznačně nejúspěšnější metodou lovu okounů, nejen že umožňuje rychlé přesuny, změny nástrah, ale především nám dovoluje prolovení rozsáhlých oblastí, což ostatní způsoby lovu neumožňují.

Rozdělil bych přívlač na ultralight a středně těžkou. toto rozdělení úzce souvisí s nástrahami. takže

 

5. Nástrahy

Nejjednodušší je rozdělení na tvrdé a měkké.

a)      Měkké nástrahy – twistery, rippery, twistero rippery, banja a kdo ví co ještě. Jedny z nejlepších nástrah nejen k lovu okounů. Při koupi je nejdůležitější měkkost materiálu, pokud je guma „tuhá“, nebude pracovat a je nám k nepotřebě. K tvaru moc připomínek nemám, občas jsou lepší rippery, občas twistery, ale je to spíš o tom, čemu věříte. Velikosti volím ze začátku sezóny okolo 5-6 cm, později se nemusíte bát nasadit twistery 10cm a rippery okolo 8 cm, později pak na podzim nástrahy okolo 3 cm, zde si nejdříve odzkoušejte, zdali pracují. Dle mého 90% nástrah z gumy v této velikosti nepracuje, bohužel se hodně liší i jednotlivé série různých výrobců, takže doporučuji koupit jeden, vyzkoušet a pak teprve koupit do zásoby. Pokud jde o barvy tak na menších revírech se mi nejlépe osvědčili malé bílé twistery, občas bílé odmítají, pak fungují žluté. Jiné barvy jsem snad ani nepoužil. Na Orlíku funguje opět bílá, žlutá se mi neosvědčila, ale naopak skvěle fungují rippery v tmavě zelené průhledné barvě (asi jako flaška od piva) a také průhlední v barvě tmavého oleje. Pokud zklamou tyto barvy, tak nasazuji černý twister, což je moje tajná zbraň. Prostě a jednoduše černý, neprůhledný.

A jak je vodit? Pomalu, občas rýt dno, občas hopsat. Po prvním záběru zjistíte jak to chtějí :o) Obrazek

b)      Tvrdé nástrahy – Rotačky ,woblery, plandavky.

i) Rotačka je většinou první věc, kterou posílám do vody. Má vše, co si lovec okounů může přát. Dá se s ní pracovat pomalu, v různých hloubkách, šíří okolo sebe tlakové vlny a je schopna vydráždit okouna i když neloví.

Na malé okouny jsou ideální vaškovky, které osobně považuji za druhé nejlepší rotačky na pstruhy a okouny. Pracují výborně i při velmi pomalém vedení. Obrazek

Jednoznačně nejlepší zkušenosti mám s rotačkami rublex veltic, Obrazekbohužel jsou špatně k dostání a jsou drahé. Věřte ale že u vody vám to vrátí i s úroky. Nejlepší jsou dle mé zkušenosti ty s červenými pruhy, trojháček vylepšuji střapečkem z červené bavlnky. Velikost 3 je dle mého na okouny ideální a je to naprostý zabiják, velikost 5 a 6 je moje nejúspěšnější nástraha na štiky, ale ulovil sem na ní i 2 okouny přes 45 cm.

Dále mepps black fury. U rotaček mepps nedoporučuji kupovat ty nejmenší velikosti 00, prakticky nepracují, pokud tedy chcete mini rotačky, použijte vaškovky. Ty opět můžete vylepšit střapečkem z ostře červené bavlnky a nebo křidélko pomalovat pruhy ostře červeného laku na nehty a napodobit design rotaček rublex.

ii) Woblery používám jen na těžkých vodách, kde ostatní selže. Prakticky je nenasazuji na malých rybničních revírech. Pokud mám doporučit nejlepší, tak je to jednoznačně rapala cd-3 cm v barvách B a P. Dále risto rap 5-7 cm v barvě ORO, shallow shad rap 5-9 cm  a velké naděje vkládám do novinky tail dancer ve velikosti 5 cm.Obrazek Před prvním lovem doporučuji woblery rapala seřídit, jejich chod často není dokonalý (chod se seřizuje nastavením očka).

Dobré zkušenosti mám ještě s woblery Salmo hornet.Obrazek

iii)Plandavky

Velmi opomíjené nástrahy, ale velmi úspěšné. Dobrá plandavka na okouny je lehká s výrazným chodem, nejlepší byly plandavky KaJ, ale nevím, jestli se ještě vyrábějí.

6. Náčiní

Jen krátké shrnutí. Vlasec 0,15, ne moc pružný (Používám Stroft, špatné nejsou levné byrony stratos), prut je senzační s chvějivou špicí, já mám Jaxon a je to nejlepší prut na vláčení co jsem kdy držel v ruce (kdo má zájem, mohu ukázat), menší naviják s přední citlivou brzdou. Toť vše.

 

Tipy a triky:

Rada první: jestli chcete opravdu velkého okouna, tak jděte na štiku.

Rada druhá: chytejte u překážek.

Rada třetí: nástrahy vybírejte takové, které mají agresivní pohyb i při pomalém vláčení.

Rada čtvrtá: Rozmyslete si, jestli chcete chytit hodně malých nebo méně, ale velkých.

Rada pátá: nástraha které věříte je úspěšná.

Rada šestá: když to nejde, tak nasaďte gumy a pracujte s nimi ppoommaalluu.

Rada sedmá: chytejte za rozednění a pak zase až při stmívání (léto).

Rada osmá: Experimentujte.

 

Mnoho pěkných úlovků přeje Petr Hrazdil

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Acquisto veltic rublexs

(Marco Santicchia , 4. 5. 2019 17:52)

Salve mi chiamo Marco io e i miei amici saremo interessati all'acquisto dei rublex veltic anche buoni quantitativi latrentina barra 50 pezzi colore argento numero 2 Mi faccia sapere mi risponde al seguente email La Rinnova snc@gmail.com scritto tutto piccolo

40 Ways to Earlier small Your Blood Weight

(AunfaictGuinna, 26. 7. 2018 4:42)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-oesterreich/

prut JAXON

(Juraj, 5. 9. 2017 6:14)

Pekne napísané, vela dobrých info.
Ten prut s chvějivou špicí Jaxon je aké označenie?

Jdu na ně

(Aleš, 18. 8. 2013 17:19)

Děkuji za prvotní rady. Začínám, každá zkušenost se hodí. Prubnu je na Liberecké přehradě, v zarostlé zátoce.
Jinak pro začátečníky moc hezky napsaný článek.

o okounech

(jirka, 5. 6. 2013 8:38)

Moc pěkně napsané,poučné a vysvětlující. Díky !